Panele Fotowoltaiczne Zintegrowane z Budynkiem (BIPV)

BIPV – (Building Integrated Photovoltaics – fotowoltaika zintegrowana z budownictwem) – to koncepcja w której ogniwa fotowoltaiczne zastępują konwencjonalne materiały budowlane oraz elementy architektoniczne (np. elementy ozdobne). Panele słoneczne można stosować w dowolnym miejscu budynku zależnie od funkcjonowania obiektu, np. wyróżnia się konstrukcje, które spełniają funkcję dachu, przeszklenia, ozdób, fasad. Ogromną zaletą stosowania BIPV w stosunku do systemów PV nie zintegrowanych jest możliwość zoptymalizowania wykorzystania przestrzeni oraz zmniejszenia kosztów, które są pomniejszone o cenę materiałów budowlanych (np. elementy mocowań), dodatkowo dochodzi do tego redukcja podwójnych kosztów za usługę montażową (np. dachówka fotowoltaiczna).

Panele zintegrowane sprawdzają się przede wszystkim w miejscach gdzie energia elektryczna wykorzystywana jest w trakcie dnia np. biurowce, budynki przemysłowe szkoły, uczelnie, szpitale.

Moduły fotowoltaiczne można stosować zamiast szyb w oknach, w takiej sytuacji panele pełnią funkcję przeszklenia, zacienienia, poprawiają walory estetyczne i oczywiście produkują prąd. Systemy takie mają strukturę warstwową pierwsza warstwa antyreflekcyjna (powłoka ma za zadanie zminimalizować straty związane z odbijaniem promieniowania słonecznego od powierzchni modułu), drga warstwa stanowi szkoło i trzecia ogniwo fotowoltaiczne.

Panele zintegrowane z budynkiem (BIPV)

Ciekawym rozwiązaniem są dwustronne baterie słoneczne (Double bifacial solar panels) – absorbują one promienie zarówno stroną przednią jak i tylnią. Uzysk energetyczny w tego typu rozwiązaniach mieści się w granicach od 0 do 50% i zależy od dodatkowego promieniowania odbitego i trafiającego do tylnej strony panelu. Tego typu baterie przynoszą najlepsze efekty przy prostopadłym ustawieniu paneli do powierzchni (np. panele jako balustrady). Można stosować także jako fasady i przesłony budynków (dodatkowa energia w postaci odbitego promieniowania rozproszonego będzie docierać do tylnej części panelu fotowoltaicznego)

 

Zalety stosowania BIPV

  • produkcja energii elektrycznej w miejscu jej zapotrzebowania (wiążą się z tym małe koszty przesyłowe),
  • maksymalizacja wykorzystania przestrzeni użytkowej,
  • wkomponowanie systemów fotowoltaicznych w istniejącą infrastrukturę (np. lampy LED)
  • niezależność energetyczna obiektów (np. schroniska górskie),
  • nowoczesny i ekologiczny design budynków,
  • oszczędność na tradycyjnych materiałach budowlanych,
  • zastąpienie tradycyjnych materiałów budowlanych systemiami BIPV.

 

Tę stronę znaleziono dzięki frazom:

  • dachówka fotowoltaiczna cena
  • fotowoltaika zintegrowana z dachem