Instalacja fotowoltaiczna do podgrzewania wody

Instalację fotowoltaiczną można w sposób wydajny wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej w zasobniku. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest efektywność w stosunku do kolektorów słonecznych (wystarczy około 1 kW  mocy paneli w stosunku do 2,5 kW kolektorów, w tym drugim przypadku występuję duże straty ciepła – przepływ ciepła przez rury), wadą natomiast jest powierzchnia jaką zajmują panele i cena.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ ZESTAWÓW FOTOWOLTAICZNYCH
DO PODGRZEWANIA WODY UŻYTKOWEJ.

Z instalacja składającej się z 10 szt. 100 W paneli 24 V możemy uzyskać 240V i moc 1000W. Takie rozwiązanie łączymy do 23 V grzałki w zasobniku. Grzałka będzie grzała z większą mocą kiedy będzie słońce, z mniejszą gdy będą chmury lub noc. Warto w obieg elektryczny wpiąć termostat, który pozwoli na odcięcie zasilania grzałki przy określonej temperaturze.

W celu ograniczenia strat wyprodukowanej mocy, zasilanie urządzeń prądu stałego (w tym przypadku grzałki) modułami PV powinno odbywać się poprzez regulator ładowania. Wynika to z tego że w przypadku słabszych warunków słonecznych na modułach osiągniemy prąd zbliżony do prądu zwarcia, a napięcie spada prawie do 0. W wyniku tego moduły Pv produkują bardzo małą moc w stosunku do mocy nominalnej.

Wadą instalacji fotowoltaicznej jest także cena. System o mocy 1,5 kW w raz z zasobnikiem 200 l można skompletować i zamontować za około 13 000 zł. Rentowność takiej inwestycji (cena układu w stosunku do rocznej produkcji energii) będzie mniejsza niż zestaw kolektorów płaskich, ale porównywalna do zestawu kolektorów próżniowych. System fotowoltaiczny do podgrzewania wody jest bardziej niezawodny, ważne jest także to że nie ma tutaj problemu z letnimi przegrzewami (w przypadku złego doboru kolektorów słonecznych jest to częsty problem)  i z wymianą glikolu. Przypuszcza się że jeśli ceny paneli fotowoltaicznych będą ciągle spadać, a dotacje do solarów zakończą się, to tego typu rozwiązanie może stać się realną alternatywą do kolektorów słonecznych.

Tę stronę znaleziono dzięki frazom:

  • fotowoltaicze podgrzewanie wody
  • zestaw fotowoltaiczny do grzania wody opinie
  • zestaw fotowoltaiczny do podgrzewania wody forum